Sari “Mida ma mõtlen, kui ma räägin toitumisest” – vastab Vidrik Vaiksaar

Seekord vastab küsimustele Vidrik Vaiksaar, kes on triatloniklubi Tripassion asutajaliige. Ta on ka samanimelise ülipopulaarse podcasti üks saatejuhte. Vidrik on ise aktiivne spordiharrastaja ja võistleja ja ta teab väga lähedalt, kuidas käivad asjad nii triatloni kui ka rattamaailmas.

1. Oled aktiivne spordiharrastaja. Kui oluliseks toitumist üldse pead ja kas Sa jälgid treeningutel ja võistlustel oma toitumist?
Toitumist üldiselt pean ma oluliseks. Aastatega on tekkinud endale mingi rutiin millise enesetundega soovin treeningule/võistlusele minna. Treeningule ei lähe ma kunagi tühja kõhu enesetundega ning võistlusele eelneval õhtul ja sama päeva hommikul välistan enda jaoks rasvaseid toidud. Võistluseelselt proovin hoida kehas kerge kuid energiat täis enesetunde kiirete süsivesikute näol. Taastumiseks kasutan toidulisandeid vaid raskete treeningute järgselt ning treeninglaagrites.

2. Kuidas erineb triatleetide toitumine treeningutel ja võistlustel muude spordialade toitumisest?
Üsna palju. Kui mõelda, et ratturid ning triatleedid on mõlemad kestvussportlased, siis toitumiskultuur on neil kahe ala tegijatel üpris erinev. Harrastustriatleetide seas on söömine (eriti võistlusperioodil) “kütus”. Vahel võib minna söömine liiga emotsionaalseks ning kogused lähevad liiga suureks. See on põhjendatav sellega, et tegemist on tööinimestega, kes veedavad suure osa enda vabast ajast trenni tehes.

3. Kas Sul on endal mingil põhjusel võistlustel või treeningutel toitumise või vedeliku tarbimisega probleeme tekkinud? Mõni näide (kui on) ja kuidas oled olukorra lahendanud?
Otseselt ei ole. Küll aga olen veendunud, et pikemate võistluste puhul on võinud jääda parema resultaadi saavutamine toitumise taha.

4. Oled triatloniklubi Tripassion asutajaliige. Kust saavad tavaliselt alustavad triatleedid oma toitumisalased teadmised? Kas küsitakse sportlastelt/treeneritelt või õpitakse n-ö töö käigus?
Me oleme teinud läbi aastate toitumisalaseid seminare nii ettevalmistus perioodi alguses kui võistlusperioodi eel. Samuti teeme podcasti, mille käigus oleme puudutanud kõiki neid teemasid. Kõikidele klubiliikmetele on need teemad olnud läbivalt kättesaadavad, iseasi kes ja palju seda enda jaoks vastu võtab. Üldiselt arvan, et toitumine ning üleüldine lähenemine harrastusspordis on läinud palju teadlikumaks viimase viie aasta jooksul, kuid kindlasti saab paremaks.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga